Przejdź do głównej zawartości

This Gun For Hire (1942)


Zabójstwo chemika-szantażysty było łatwym zadaniem, za które Philip Raven (Alan Ladd) został hojnie wynagrodzony. Reprezentujący anonimowego zleceniodawcę pośrednik, Willard Gates (Laird Cregar), okazał się zniewieściałym mięczakiem. Płatny morderca nie spodziewał się, że koperta z pieniędzmi, którą odebrał, zawiera numerowane banknoty. Gates otrzymał polecenie, aby zatrzeć wszystkie ślady. Na trop Ravena błyskawicznie wpada detektyw Michael Crane (Robert Preston). W międzyczasie narzeczona Crane'a, szansonistka Ellen Graham (Veronica Lake) dostaje pracę w nocnym klubie Gatesa. Losy bohaterów splatają się w pociągu do Los Angeles, kiedy uciekający przed policją Raven siada obok uwodzicielskiej Ellen.

"This Gun For Hire" to jeden z żelaznych klasyków filmu noir. Na widza czeka misternie utkana, zawiła intryga zaczerpnięta z powieści Grahama Greene'a, który mistrzostwem w budowie kryminalnych wątków nie ustępował samemu Chandlerowi. W kinie noir rywalizacja policjantów i bandytów traci całą niewinność. Tradycyjnie traci ją przez kobietę. Pomiędzy męskie archetypy wkracza złotowłosa femme fatale, z pozoru naiwna i niewinna Veronica Lake. Moralna dwuznaczność, którą wprowadza jej bohaterka otwiera drogę dla nowej dramaturgii, do pogłębienia hollywoodzkiej fascynacji złem. Podobnie jak Humphrey Bogart w "High Sierra" czy Sterling Hayden w "Asfaltowej dżungli", Alan Ladd kreuje tragiczną postać zbrodniarza pozbawionego możliwości odkupienia win. Paradoksalnie z czworga głównych bohaterów jedynie detektyw Crane pozostaje nie wtajemniczony w mroki okrutnej szpiegowskiej rozgrywki. Pozwala to obrońcy sprawiedliwości zachować niezachwianą postawę rycerza na białym koniu jednocześnie sprawiając, że obowiązkowy triumf dobra w ostatnich kadrach pozbawiony zostaje kojącej jednoznaczności.

Frank Tuttle stworzył dzieło, które nie zestarzało się ani odrobinę. Każda sekwencja jest pomysłowa, w każdej odnajdziemy trafiony filmowy zabieg i oryginalne rozwiązanie. Olbrzymia w tym zasługa zdjęć Johna Seitza, które można pokazywać jako przykład idealnego wykorzystania gry czerni i bieli. Ale "This Gun For Hire" nie weszłoby do kanonu, gdyby nie znakomicie dobrana obsada. Alan Ladd oraz Laird Cregar doskonale się uzupełniają jako czarne charaktery, usuwając nieco w cień szlachetnego Roberta Prestona. Jednak tak naprawdę na ekranie króluje Veronica Lake. Aktorka z zaskakującą łatwością rozbudowuje swoją rolę, uwalniając się płynnie ze stereotypu słodkiej blondynki. Na szczęście nie rezygnuje przy tym z magnetycznego seksapilu. Zmysłowy, wypełniony magicznymi sztuczkami taniec bohaterki zapowiada słynny występ Rity Hayworth i doprawdy szkoda, że tak rzadko wspomina się go w annałach kinematografii.

Film noir przemawia językiem, który amerykańska kinematografia rozwinęła w odpowiedzi na restrykcyjny kodeks Haysa, przemycając erotykę i przemoc w gustownych niedopowiedzeniach. Gatunek, który fascynuje kolejne pokolenia filmowców i widzów znalazł idealną realizację w "This Gun for Hire".Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kadr tygodnia: Batman Returns (1992)

Max Shreck: Working late?
Selina Kyle: I'm just boning up for your Bruce Wayne meeting in the morning. I pulled all the files on the proposed power plant and Mr. Wayne's hoped-for investement. I even opened the protected files...
Max Shreck: How industrious! How did you open protected files? May I ask?
Selina Kyle: I figured your password was "Geraldo", your Chihuahua, and it was.

Kadr tygodnia: Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)

General Jack D. Ripper: I can no longer sit back and allow Communist infiltration, Communist indoctrination, Communist subversion and the international Communist conspiracy to sap and impurify all of our precious bodily fluids.

Kadr tygodnia: Designing Woman (1957)

Mike Hagen: How about this? Our first parting.
Marilla Brown Hagen: Sad.
Mike Hagen: I think I'll stay.