Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z wrzesień, 2010

Inconscientes (2004)

Hiszpania, rok 1913. Stołeczne Koło Przyjaciół Psychiatrii ze zniecierpliwieniem oczekuje wizyty kontrowersyjnego Wiedeńczyka, doktora Zygmunta Freuda. Tuż przed jego przyjazdem w zagadkowych okolicznościach znika jeden z największych madryckich zwolenników teorii psychoanalizy, dr Leon Pardo (Àlex Brendemühl). Zaniepokojona małżonka lekarza, Alma (Leonor Watling), rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. Prosi o pomoc męża siostry, Salvadora (Luis Tosar), który zdecydowanie odrzuca poglądy Freuda, a wszelkie ludzkie emocje uważa jedynie za wynik zaburzeń hormonalnych. Mimo różnicy charakterów nieprzejednany konserwatysta i wyzwolona dama wpadają już wkrótce na trop afery, w którą zamieszany był dr Pardo. Z każdym nowym faktem intryga staje się coraz bardziej zawikłana, a tajemnica wydaje się sięgać aż królewskiej rodziny.

Chyba nikt nie potrafi opowiadać o rewolucji obyczajowej tak barwnie i pomysłowo jak Hiszpanie, a "Nieświadomi" są tego najlepszym dowodem. Niezwykłość film…

Kadr tygodnia: The Apartment (1960)

Fran Kubelik: I'd like to spell it out for you... only I can't spell!

The Thomas Crown Affair (1968, 1999)

Thomas Crown - businessman, playboy, esteta, amator ekstremalnych sportów. Człowiek, który dodaje emocji niedzielnej partii golfa, pod byle pretekstem zakładając się o tysiące dolarów. Mężczyzna, którego urokowi nie oprze się żadna kobieta. Bohater, który może mieć wszystko, o czymkolwiek zamarzy. A Thomasowi Crownowi (Steve McQueen) marzy się napad doskonały.
Wcielenie w życie planu obrabowania banku przebiega zaskakująco łatwo. Obeznany z tajnikami świata finansów bohater nie ma również problemów z odpowiednim ulokowaniem uzyskanego kapitału. Wymiar sprawiedliwości okazuje się całkowicie bezradny wobec perfekcyjnego skoku. Towarzystwo ubezpieczeniowe, pragnąc zbadać dokładniej okoliczności napadu, wysyła na miejsce swojego detektywa. Jest nim Vicky Anderson (Faye Dunaway). Atrakcyjna, niezależna i nieprzeciętnie inteligenta kobieta zaczyna wkrótce podejrzewać Crowna. Zrobi wszystko, by dostarczy obciążające go dowody.

"Sprawa Thomasa Crowna" w reżyserii Normana Jewisona t…

Kadr tygodnia: The Philadelphia Story (1940)

Connor:
Somewhere over the rainbow
Way up high,
There's a land that I heard of
Once in a lullaby.

Gambit (1966)

Jeśli okradać milionera, to tylko z brytyjskim czarem i wdziękiem. Harry Tristan Dean (Michael Caine) opracowuje szczegółowy plan zdobycia bezcennego popiersia chińskiej cesarzowej, będącego ozdobą prywatnej kolekcji Ahmada Shahbandara (Herbert Lom). Dean chce wykorzystać jedyny czuły punkt ekscentrycznego bogacza - miłość do zmarłej przed laty żony. Sprytny oszust zawiera umowę z tancerką Nicole (Shirley MacLaine). Podając się za parę z wyższych sfer, Nicole i Dean wynajmują apartament w hotelu milionera. Odpowiednio ucharakteryzowana dziewczyna do złudzenia przypomina dawną panią Shahbandar, dzięki czemu bohaterowie otrzymują zaproszenie na kolację w towarzystwie zaintrygowanego właściciela popiersia.

"Gambit" podbija serce widza wszystkimi środkami, jakimi tylko dysponować może komedia kryminalna. Nie wypada wprost zdradzać dowcipnego zabiegu narracyjnego, na którym oparta jest cała historia, jednak bez wątpienia uczynił on film Ronalda Neame'a jednym z najbardziej bły…